U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, Krapinsko-zagorska županija je u suradnji s županijskom Koordinacijom udruga osoba s invaliditetom u utorak u Poslovno-tehnološkom inkubatoru u Krapini organizirala okrugli stol „Novi zakonski propisi za osobe s invaliditetom, izazovi/primjene u praksi”.
Ljiljana Mužar, predsjednica Koordinacije udruga osoba s invaliditetom KZŽ naglasila je da je riječ o tri nova zakona koji su vezani uz socijalni dio, a to su Zakon o inkluzivnom dodatku, Zakon o asistenciji i Zakon o povlasticama u prometu, odnosno o europskoj iskaznici.
-Mi se nadamo da s ovim novostima ide nabolje, pomaka ima i prema svemu što sada vidimo, inkluzivni dodatak će biti veći. Što se tiče Zakona o asistenciji, tu još uvijek ima prostora za napredak, no vidjet ćemo kako će sve funkcionirati kada se počne provoditi u praksi, onda ćemo vidjeti i jesu li potrebni neki dodaci ili promjene – rekla je Mužar, poručivši svim osobama s invaliditetom da budu svjesni da su jednako vrijedni kao i svi ostali.
Predsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom Marica Mirić koja je bila među prvim inicijatorima uvođenja Zakona o osobnoj asistenciji istaknula je da su novine u Zakonu epohalni iskorak u kvaliteti života osoba s invaliditetom.
-Osobni asistent pruža neposrednu, direktnu pomoć svima onima kojima je potrebna i ne razlikuje urbane i ruralne sredine, a Zakon o inkluzivnom dodatku pruža financijsku potporu za sve ono što osobe s invaliditetom nisu u mogućnosti ostvariti jer je društvo stvorilo barijere – rekla je Mirić.
Dodala je da predstoji naporan rad za Zavode za socijalnu skrb, a cijele iduće godine pratit će se aktivnosti i primati primjedbe korisnika, dok će krajem 2024. godine uslijediti evaluacija.
Zamjenica krapinsko-zagorskog župana Jasna Petek naglasila je kako Krapinsko-zagorska županija dugi niz godina njeguje suradnički partnerski odnos s udrugama osoba s invaliditetom kroz različite potpore, one financijske podrške programima i projektima koje udruge rade, ali i kroz suradnju sa savjetodavnim tijelima Županije.
-Udruge osoba s invaliditetom i osobe s invaliditetom nam pomažu u kreiranju politika i mjera i aktivnosti koje su vezani uz tu populaciju ljudi. Moram napomenuti da je Krapinsko-zagorska županija pri vrhu s brojem osoba s invaliditetom u ukupnom broju stanovnika, oko 20 posto. To znači da se samo velikim radom i trudom moramo brinuti da svi zajedno živimo u županiji koja je tolerantna, otvorena prema različitostima, koja ih poštuje i koja prije svega respektira potrebe djece s teškoćama u razvoju i potrebe osoba s invaliditetom - rekla je Petek te istaknula kako u županiji brinu o djeci s teškoćama od najmanje dobi.
-Cijele godine živimo i radimo da pomažemo jedni drugima i to ćemo činiti i dalje. Djeci s teškoćama i osobama s invaliditetom ne pružamo podršku ili jače progovaramo na taj dan, nego zapravo svih 365 dana u godini - poručila je zamjenica Petek.
Okruglom je stolu nazočila i Aleksandra Kveštak iz Područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad Zabok koja je rekla da se zahtjevi za podnošenje za usluge za osobnom asistencijom podnose u područnim uredima Zavoda.
-Mi se trudimo maksimalno da svim postojećim korisnicima osiguramo usluge osobne asistencije, to pravo se iza Nove godine nastavlja i dalje. Sav trud ide u tom smjeru, mnogi su već praktički pred donošenjem rješenja - rekla je Kveštak te dodala da stoje na raspolaganju svima onima koji trebaju informacije o tome.
a.kučić/sjever.hr
05.12.2023.