U Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja u srijedu je održana završna konferencija hvalevrijednog projekta Eco Bridge.
Riječ je o prekograničnom projektu Interreg V-A Hrvatska - Mađarska vrijednom 1.3 milijuna eura, od čega je čakovečka komponenta iznosila 299 tisuća eura, a s kojim se, kako je objasnio voditelj projekta Toni Fažon, krenulo 2020. godine. Uz Grad Čakovec koji je bio glavni nositelj projekta, kao partneri sudjelovali su i Međimurska županija, Javna ustanova Međimurska priroda te mađarski grad Letenye i Nacionalni park Balaton.
- U sklopu projekta prioritet je bila bioraznolikost odnosno očuvanje prirodnih staništa ptica i ostalih životnija u sklopu eko sustava o urbanim sistemima. Fokus Grada Čakovca je bio na Perivoju Zrinskih te su u sklopu toga i izvršeni određeni radovi. Naime, uklonili smo bolesna stabla te posadili nova kao i dodatno grmlje i trajnice, obnovili smo i staze te je kupljen i rezistograf odnosno aparat za provjeru zdravlja stabala te je postavljena i interpretacijska oprema. Napravilo se dosta toga i vjerujem da posjetitelji koji dolaze u grad Čakovec, kao i sami naši građani uživaju u našem perivoju - pojasnio je Fažon.
Dodao je i kako unatoč tome što sam projekt Eco bridge završava ove godine, Grad Čakovec ima namjeru i dalje obnavljati Perivoj Zrinskih i revitalizirati ga na ponos svih građana.
Završnoj konferenciji projekta prisustvovala je i čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini koja je tom prilikom naglasila kako je Perivoj Zrinskih samo srce grada, i to kako je rekla, ne samo zbog toga što se nalazi u gradskom središtu, već zbog činjenice da je svakom stanovniku Čakovca izuzetno stalo kako on izgleda i što se u njemu nalazi.
- Izvorno osmišljen kao park oko utvrde Zrinskih, a u stotinu godina njegovog sustavnog uređivanja postao je ponos grada te njegova najvažnija prepoznatljivost. Za dvije godine slavit ćemo pola stoljeća otkako je postao zaštićen spomenik parkovne arhitekture - rekla je gradonačelnica Cividini dodavši kako je provedba projekta pokazala svu složenost uređenja jedne takve površine koja se nalazi u središtu naselja i koja je neraskidiv dio njegovog povijesnog i urbanog identiteta.
- Obnova i zaštita u svrhu očuvanja izvornog izgleda i namjene, pred sve koji su sudjelovali u projektu stavila je velike izazove koji su, vjerujem, uspješno savladani - zaključila je Cividini.
jmiklauzic/www.sjever.hr
21.12.2022.