Subvencioniranje stambenih kredita je mjera stambenog zbrinjavanja u sklopu koje država pomaže pri otplati dijela stambenog kredita kod kupnje stana ili kuće, odnosno pri otplati kredita za izgradnju kuće. U nešto više od godinu dana preko 5300 obitelji kroz subvencionirane stambene kredite osiguralo je svoje stambeno pitanje a u tim je obiteljima dosad rođeno 600 djece. Subvencioniranje stambenih kredita je mjera stambenog zbrinjavanja koja se provodi od 2017. godine, točnije pozivi su provedeni 2017. i 2018. godine a mladi će se za subvencije ponovo moći javiti na jesen 2019. i 2020. godine.
Uvjeti subvencioniranja uređeni su Zakonom o subvencioniranju stambenih kredita ("Narodne novine" broj 65/17 i 61/18) i Naputkom o načinu rada Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) u provedbi Zakona o subvencioniranju stambenih kredita ("Narodne novine" broj 76/17).
Zahtjev za subvencioniranje stambenog kredita moći će podnijeti građani s prebivalištem na području Republike Hrvatske koji ispunjavaju uvjete za dobivanje stambenog kredita koje utvrđuje kreditna institucija (banka), koji nisu stariji od 45 godina te koji, odnosno čiji bračni ili izvanbračni drug, životni partner ili neformalni životni partner, u vlasništvu nema stan, odnosno kuću ili koji u vlasništvu ima samo jedan stan ili kuću koju prodaje radi kupnje većeg stana ili kuće, odnosno gradnje kuće zbog potreba vlastitog stanovanja.
Subvencioniranje kredita odobravat će se za kupnju stana ili kuće, odnosno gradnju kuće do najviše 1.500,00 eura po metru kvadratnom u kunskoj protuvrijednosti prema srednjem deviznom tečaju Hrvatske narodne banke, odnosno do najvišeg iznosa kredita od 100.000,00 eura u kunskoj protuvrijednosti prema srednjem deviznom tečaju Hrvatske narodne banke na dan isplate kredita i čiji rok otplate ne smije biti kraći od 15 godina. Cijena od 1.500,00 eura po metru kvadratnom, odnosno ukupni iznos kredita od 100.000,00 eura mogu biti i veći ali se u tom slučaju razlika ne subvencionira.
Visina subvencije ovisit će o indeksu razvijenosti mjesta na kojem se nekretnina kupuje, odnosno gradi, te će se kretati od 30 do 51 posto iznosa rate kredita. Najveće subvencije mogu ostvariti oni koji namjeravaju kupiti stan ili kuću ili izgraditi kuću u najnerazvijenijim područjima, dok 30 posto mjesečne rate kredita ide onima koji su odlučili kupiti ili izgraditi nekretninu u urbanim središtima poput Zagreba.
Ova mjera stambenog zbrinjavanja ujedno je i demografska mjera jer se za svako živorođeno, odnosno usvojeno dijete u razdoblju subvencioniranja kredita, subvencija Države produžuje za dodatne dvije godine. Kako bi se dodatno poboljšala ova mjera stambenog zbrinjavanja izrađene su izmjene zakona koje omogućuju produženje subvencija za dodatnu godinu dana po svakom djetetu i za obitelji koje već imaju djecu pa će tako primjerice za obitelj koja već ima dvoje djece subvencija umjesto pet godina trajati sedam godina. Očekuje se da će izmjene zakona stupiti na snagu u lipnju ili srpnju i primjenjivat će se već od ovog rujna.
"Slušamo građane, uvažavamo argumentirane prijedloge i u skladu s tim mijenjamo zakone kako bismo mjeru koju su mnogi prepoznali kao dobru napravili još boljom i poštenijom. Zadali smo si jasan cilj – želimo da 20 tisuća mladih obitelji putem naših mjera do kraja iduće godine riješe stambeno pitanje i osiguraju svoj dom te ovdje grade budućnost. Za svakoga tko želi ostati u domovini, raditi i tu zasnovati obitelj to je trenutno najpovoljnija moguća mjera" - poručio je ministar Štromar.
www.sjever.hr 21.05.2019.