Danas je obilježena završna konferencija projekta „Izgradnja dječjeg vrtića u Svetom Križu Začretju“ ukupne vrijednosti 14.417.572,21 kuna. Početku rada novoizgrađenog dječjeg vrtića u Svetom Križu Začretju prisustvovali su župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar i njegovi zamjenici Jasna Petek i Anđelko Ferek – Jambrek , načelnik općine Sveti Križ Žačretje Marko Kos te ravnatelj OŠ Sveti Križ Začretje Božidar Kučko.
Ovaj značajan projekt je sufinanciran iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, kroz Program ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014.-2020. u iznosu od 7.439.499,99 kuna dok je ostatak financiran iz proračuna Općine Sveti Križ Začretje. Razdoblje provedbe projekta trajalo je 24 mjeseca od izdavanja Odluke o dodjeli sredstva, od 31. siječnja 2020. godine do 31. siječnja 2022. godine.
Opći cilj projekta je podizanje kvalitete života stanovnika područja općine kroz provedbu pozitivne demografske politike koja podrazumijeva pružanje kvalitetnih usluga za njegu i odgoj djece i mladih. Stoga je kao specifični cilj projekta stvaranje kvalitetne usluge za njegu, odgoj i obrazovanje djece predškolske dobi na području Općine Sveti Križ Začretje i gravitacijskog područja.
Provedbom projekta ispunjeni je opći kao i specifični cilj.
Objekt Dječjeg vrtića je projektiran i izgrađen kao sklop više jedinica koje su međusobno povezane od kojih središnji dio čini zajednički prostor koji se može multifunkcionalno koristiti. Osim prostora za boravak djece unutar objekta uređena je kuhinja opremljena najmodernijim kuhinjskim pomagalima, strojarnica, prostor za pohranu, pranje i glačanje rublja, uredski prostori, spremišta rekvizita i drugi popratni sadržaji. Svi prostori su namješteni, a nabavljen je i namještaj te igračke za djecu.
Župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar čestitao je na ovom sjajnom projektu te se posebno zahvalio načelniku i naveo ovaj projekt kao dobar primjer kako bi se sve jedinice lokalne samouprave trebale ponašati. Veliku zaslugu, dodao je, u tome imaju ljudi koji prijavljuju projekte i pišu ih:
- S druge strane bez ulaska Hrvatske u Europsku uniju ovakvi projekti ne bi bili mogući na našem području, a ako bi i do njih došli morali bismo se kreditno zaduživati i taj bi proces trajao bi još duže. Nama se sada nakon preseljenja otvara mogućnost da u OŠ kroz određeno vrijeme pređemo u jednu smjenu, za to će nam trebati jedna mala dogradnja škole od jedne ili dvije učionice.
U procesu je i izgradnja sportskog igrališta, za što se nedavno potpisan ugovor.
- Projektiranje je u tijeku, projektant me obavijestio da bismo do kraja trećeg, četvrtog mjeseca mogli imati spremnu i građevinsku dozvolu i onda sa velikim interesom gledamo prema novoj financijskoj omotnici – rekao je Kolar.
- Vjerujem da će tete u vrtiću bile itekako zadovoljne sa novim prostorom, da će roditelji biti zadovoljni sa uvjetima koje će njihova djeca imati - rekao je Kolar.
- Dugi niz godina borili smo se sa skromnim prostorima , a velikim interesom naših najmlađih da borave u dječjem vrtiću. Prije nekoliko godina napravljeni su prvotni projekti, kandidirali smo na fondove EU, nažalost nismo svaki put prošli. Zadnjih natječajem 2016. godine napokon
smo dobili sredstva iz Fonda - kazao je načelnik Kos.
- Današnja građevina zamišljena je kao prva faza brige za najmlađe. Vrijednost sveukupnog projekta iznosi 14 milijuna kuna. S današnjim danom dobili smo mogućnost upisa djece i ove dvije skupine koje su prebačene iz starog prostora od ponedjeljka kreću u ovu zgradu. Od 1.
ožujka sva djeca bi trebala biti upisana i kompletni prostor će biti pun, a prema našoj statistici očekujemo da će biti 96 djece u 5 skupina, od čega se jedna odnosi na jaslice - rekao je Kos.
- U ovoj novoj zgradi opremljena je najmodernija kuhinja koja treba pružiti da naša djeca jedu najzdraviju hranu, da se povežu s lokalnim dobavljačima - dodao je načelnik Kos.
- U budućnosti planiramo širiti kapacitete broja djece i arhitektura je napravljena tako da se može krenuti u novu gradnju - izjavio je Kos i dodao je kako za današnje otvaranje nije zamišljeno s rezanjem vrpce nego mozaikom od puzzle i tim simboličnim činom prikazali da je bilo zaista mnogo dionika da se jedan ovakav projekat i ostvari.
Ravnatelj OŠ Sveti Križ Začretje Božidar Kučko zahvalio je domaćinu na pozivu koji ga je, kaže obradovao:
-Rekla mi je kćerka da s malo riječi treba puno toga reći. Ja bih svojih nekoliko riječi vezao uz konačno. Prvo konačno se pojavila ekipa, predvođena mladim,ambicioznim i tvrdoglavim u pozitivnom smislu, načelnikom Markom Kosom koja se uhvatila u koštac s izazovom izgradnje ovog vrtića. Drugo, konačno naša Općina u punom smislu riječi zaslužuje naziv Općina Prijatelj djece sa adekvatnim prostorom za tu djecu. Treće. Konačno možemo iz glavnog projekta OŠ Sveti Križ Začretje možemo maknuti treću stranicu kojoj je u drugom odlomku pisalo, citiram:
"Škola je koncipirana za rad 950 učenika u dvije smjene, a privremeno će se jedna učionica koristiti za rad dječjeg vrtića."
To privremeno je trajalo do danas, 45 godina. Konačno je i ovo privremeno gotovo. Zadnje konačno je da se u istom sastavu nađemo tu i da velimo "Konačno je gotova i druga faza izgradnje dječjeg vrtića". Osoblju želim puno uspjeha i sreće u radu!
Tatjana Tušek u dječjem vrtiću Sveti Križ Začretje radi 25 godina, a 18 je godina voditeljica dječjeg vrtiće Sveti Križ Začretje.
- Naš stari vrtić bio je u skučenom prostoru, a djece je sve više kao i potreba roditelja. Mislim da ovaj naš dječji vrtić bude prekretnica u svemu, u daljnjem psihosocijalnom osnaživanju djece što je važna komunikacija svih nas i pogotovo što se tiče djece i roditelja - zaključila je Tušek.
- Mi boravili u 116m2, sada je to prostorno puno više. Organizacijski sasvim drugačije kako bi se djeca mogla slobodnije razvijati - rekla je voditeljica.
Martina Jakuš, magistra ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u ovoj je ustanovi provela 13 godina. Slijedom okolnosti prijavila se na natječaj za ravnateljicu te istaknula važnost same izgradnje:
- Prije svega smo zadovoljni jer je osnivač prepoznao potrebu i napravio prekrasan prostor. Zgrada je omeđena velikim dvorištem i igralištem za djecu što je površine preko 3 000m2, ima preko tisuću i nešto metara kvadratnih unutarnjeg prostora – rekla je Jakuš.
Uslužni dio vrtića koji obuhvaća tehničke i uredske prostorije izgrađen je na način da zadovoljava potrebe puno većeg broja djece tako da se, ukoliko se za to pokaže potreba, izgradnjom dodatnih jedinica u vrlo kratkom roku može osigurati povećanje kapaciteta.
- Nadam se da ćemo prije svega osluškivati potrebe, potrebe stanovnika u Općini i okolici. Drago mi je da je postavljena ta mogućnost jer će biti potrebna i ići ćemo u proširenje, barem za još dvije odgojno obrazovne skupine – izvijestila je Jakuš.
U vrtiću će se zbrinuti 90-tak djece od jasličke do predškolske dobi, a biti će organizirana i „mala škola“. Sa radom će nastaviti i logoped koji je do sada radio u Ustrojstvenoj jedinici dječjeg vrtića pri Osnovnoj školi, tako da će djeca unutar ustanove imati osiguranu svu potrebnu skrb, uključujući i onu zdravstvenu i pedagošku.
Ovo je objekt koji je projektiran u skladu sa starim okruženjem i ima mogućnost otvaranja prema jugu, prema starom, posebnom dijelu Začretja koji se uvlači u ovo područje.
Napravljen je tako da podliježe svim seizmičkim propisima te je termički izvanredno izolirana. Vanjski blokovi su pojedinačne jedinice, učionice izlaze iz gabarita svaka svojom bojom i zajedno sa volumenom kreću se uokolo i omogućava željeni nastavak proširenja objekta. Novi materijali imitacije drva krase lice zgrade, a najnoviji tipovi bravarije i stolarije detalji su koji poštuju zadatosti konstrukcije.
Dječja načelnica Tihana Vorih i njezin zamjenik Gabrijel Jurman, kao predstavnici djece zajedno su s načelnikom Markom Kosom, predsjednikom Općinskog vijeća Ivicom Roginićem, županom Željkom Kolarom i njegovim zamjenicima složili puzzli sa fotografijom novog vrtića simbolično pokazujući da se samo zajedničkim snagama mogu realizirati veliki ciljevi i projekti kao što je ovaj.
mčaržavec/www.sjever.hr
29.01.2021.